Zprávy.tiskali.cz

Zdroj: Zprávy.tiskali.cz

Datum vydání článku: 25. 8. 2014

 

Už i v Česku seženete spodní prádlo, které pohlcuje zápach

Nikdo nemusí vědět, jak velký strach jste při hororu měli. V Česku se začalo prodávat spodní prádlo, které pohlcuje pachy. Boxerka i kalhotky pocházejí z Británie a v ČR vyjdou zhruba na 700 korun. Trik je v tom, že spodní prádlo má na zadní straně vrstvu s aktivním uhlí. Ta pohltí zápach a do okolí pustí jen čistý vzduch. Tento typ oblečení má pomoci lidem trpící plynatostí.


Na českém trhu se letos objevilo deodorační spodní prádlo. Je určeno lidem, kteří se potýkají se zápachem spojeným s nadýmáním a plynatostí. V běžném prádle z bavlny je navíc vrstva s aktivním uhlím, které pohlcuje pachy. Technologii vyzkoušeli a aplikovali v Británii, nechali si ji patentovat a kalhotky a boxerky vyrábějí od roku 2008. Prvním českým dovozcem se stala česká společnost DeoWear, řekl její jednatel Adam Gálik na brněnských veletrzích módy Styl a Kabo.

Britská společnost Shreddies vyvinula spodní prádlo pohlcující pachy ve spolupráci s De Montfortovou univerzitou v Leicesteru. "Vědci potvrdili, že technologie funguje a pachy stoprocentně pohltí. Na zadní straně je vrstva, která obsahuje aktivní uhlí, což jsou mikrokeramické částice. Člověk trpící plynatostí vylučuje zapáchající plyny. Aktivní uhlí zápach zachytí a do okolí propustí jen čistý vzduch," vysvětlil princip Gálik. Zmínil, že podobná technologie se používá například ve filtrech v automobilovém průmyslu či v plynových maskách v armádě.

Prádlo se zatím do Česka dodává pouze v černé barvě. Pokud bude na trhu úspěšné, mají být k dostání i jiné barevné varianty. Jeho složení je obdobné jako u běžného prádla, obsahuje 95 procent bavlny a pět procent elastanu. Účinek deodoračního prádla vydrží 200 praní, nedoporučuje se však užívat aviváž či změkčovadla, protože snižují účinnost. Příznivě na jeho funkci naopak působí praní v jedlé sodě. Cena se pohybuje od 700 korun.

Deodorační spodní prádlo se zatím dostalo na britský trh a do německy mluvících zemí, kde působí společnost s výhradním zastoupením. Česká DeoWear chce v nejbližší době pokrýt také slovenský a polský trh. V budoucnu plánuje vstup i do Francie či Itálie. "Tyto země mají vysoký tržní potenciál," řekl Gálik.